Çocuk Aldırma Ankara

  Gebeliğin, tıbbi teknikler ile sonlandırılması işlemi olan kürtaja, halk arasında çocuk aldırma denilmektedir. Türkiye’de kürtaj işlemi için yasal sınır, gebeliğin 10. haftasıdır. Gebeliğin 10. haftasına kadar, istenmeyen gebeliklerde veya anne sağlığını tehdit eden durumların varlığında, çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj işlemine başvurulabilir. Kürtaj, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Ancak, günümüzde en yaygın olarak başvurulan yöntem vakumla kürtajdır. Bu yöntemde, rahme negatif basınç uygulanarak embriyonun tahliyesi gerçekleştirilir. Çocuk aldırma Ankara ve kürtaj işlemi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz. Yazımızın devamında çocuk aldırma ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  Çocuk Aldırma Nedir?

  Çocuk aldırma Ankara, kürtaj uygulamasının halk arasındaki ismidir. Bebek aldırma olarak da bilinir. Kürtaj, kelime anlamı olarak “kazıma” manasına gelir. Kazıma yoluyla kürtaj, eskiden daha sık kullanılan bir kürtaj yöntemidir. Bu yöntemde, küret adı verilen aletler kullanılarak rahim içi kazınır. Ancak, kazıma işlemi sırsında rahim duvarının zarar görmesi gibi riskler bulunduğu için günümüzde vakumla kürtaj uygulaması daha çok tercih edilmektedir.

  Çocuk Aldırmak Yasal Mıdır?

  Ülkemizde, 24 Mayıs 1983 tarihinde kabul edilen Aile Planlaması Kanunu, çocuk aldırma uygulamasını düzenler. Buna göre, 18 yaşını doldurmuş her bekâr kadın, kendi isteği doğrultusunda, gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaja başvurabilir. Evli kadınlarda ise kürtaj işlemi için eşin rızası da gerekmektedir.

  Hamilelikte Hafta Sayısı Nasıl Hesaplanır?

  Gebeliğin başlangıcı, en son görülen regl kanamasının son gününden itibaren hesaplanır. Yani kürtaj için kanamanın görüldüğü son tarihten başlayarak hafta sayısı sayılır. Ayrıca, kadın doğum uzmanı bir hekimin, ultrasonla görüntüleme yaparak da, bebeğin kaçıncı haftada olduğunu tespit etmesi mümkündür.

  Hamileliğin ilk 10 haftası, embriyonik dönem olarak bilinir. Bu süreçte, rahme tutunmuş olan döllenmiş yumurta, embriyo olarak adlandırılır. Ülkemizdeki yasalar, embriyonik dönem içerisinde çocuk aldırma işleminin gerçekleştirilmesine izin vermektedir.

  Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

  Çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj operasyonu, aslında sadece istenmeyen gebelik durumlarında değil, düşük gibi anne sağlığını tehdit eden durumlarda da başvurulan bir uygulamadır. Yapılış nedenine göre kürtajı alt gruplara ayırmak mümkündür;

  Boş Gebelik ve Kürtaj

  Sadece gebelik kesesinin olduğu, ancak bebeğin gelişim göstermediği durumlarda yapılan kürtaj işlemidir.

  Mol Gebelik ve Kürtaj

  Gebelik dokusunun anormal biçimde çoğaldığı durumlarda uygulanan kürtaj işlemidir.

  Bumm Kürtaj

  Doğumdan sonra, plasentanın rahim içinde kaldığı durumlarda, rahim içinin temizlenmesi için uygulanan kürtajdır.

  Res Kürtaj

  Gebeliğin düşükle sonuçlanması durumunda, rahim içinde kalan parçaların temizlenmesi için uygulanan kürtajdır.

  Gecikmiş Düşük Kürtajı

  Bebeğin anne karnında ölmesi sonucu, rahimden tahliye edilmesi amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemidir.

  Fraksiyone Kürtaj

  Hastada anormal vajinal kanama olması durumunda, rahim ağzı ve rahim içinden örnek alınması için yapılan kürtaj uygulamasıdır.

  Pipel ile Kürtaj

  Menopozdan sonra hassaslaşan rahim ağzı, kürtaj yapılmasını zorlaştırır. Bu nedenle, normal bir kürtaj işleminde kullanılan kanüllere kıyasla daha ince kanüller ile rahimden örnek alınır.

  Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi kürtaj uygulamasına, yalnızca istenmeyen gebelik durumlarında, çocuk aldırma amacıyla başvurulmaz. Anne sağlığını riske atan birçok durumda, bebeğin gelişiminde anormallikler olması durumunda veya hamilelik dönemi dışında, rahimden örnek alınması amacıyla da başvurulabilir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj işlemi, birden fazla yolla gerçekleştirilebilir. Ancak günümüzde en sık başvurulan uygulama vakumla kürtajdır. Diğer yöntemlere kıyasla, risk faktörlerini en aza indiren bu uygulama sonrasında, hastaların iyileşme süreci de oldukça kısalmaktadır. Ankara çocuk aldırma işlemi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Kadın hastalıkları, doğum ve tüm jinekolojik estetik uygulamalar için Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumla kürtaj işlemi esnasında, rahim içerisine, bir takım cihazlar kullanarak ters basınç uygulanır. Bu sayede, rahim içerisi boşaltılmış ve temizlenmiş olur. Vakumla kürtaj işlemi, hastalar lokal veya genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Bu nedenle, işlem acısız olarak tamamlanır. Kürtaj esnasında, kanül adı verilen ince ve esnek, tüp şeklindeki borular kullanılır. Bu kanüllerin bağlı olduğu otomatik veya manuel cihazlarla, rahim içerisine negatif basınç yapılması sağlanır.

  Çocuk Aldırma Fiyatları 2021

  Çocuk aldırmak amacıyla başvurulan kürtaj yönteminin, klinikten kliniğe fiyatı değişmektedir. Ayrıca, işlem esnasında uygulanacak anestezi yöntemi de fiyatları etkileyebilir. Ankara çocuk aldırma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın