Doğal Doğum Ankara

  Hamileliğin 38 ve 42. haftaları arasında, kendiliğinden başlayan ve vajinal yolla gerçekleşen doğumlar, doğal doğum olarak adlandırılır. Doğal doğumlarda, doğum sancısı ve rahimdeki kasılmalar, kendiliğinden başlar ve doğum süreci, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan tamamlanır. Bu anlamda, her vajinal doğumun, doğal doğum olduğunu söylemek mümkün değildir. Vajinal yolla gerçekleşen, ancak karşılaşılan komplikasyonlar nedeniyle, tıbbi müdahaleye başvurulan doğumlar, doğal doğum kapsamına girmez. Yazımızın devamında doğal doğum ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Doğal doğum Ankara ve gebelik süreci ile ilgili tüm konularda kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir?

  Ortalama 40 hafta süren gebelik sürecinin sonunda, annede görülen doğum sancıları ile birlikte doğum süreci başlar. Doğum işlemi, nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak farklı sınıflara ayrılır. Buna göre başlıca doğum yöntemleri;

  • Vajinal yolla gerçekleşen ve hiçbir tıbbi müdahale içermeyen doğal doğum,
  • Cerrahi müdahale ile sezaryen doğum ve
  • Anneye omurilikten verilen anestezik madde ile gerçekleştirilen bir vajinal doğum yöntemi olan epidural doğumdur.

  Anne adayının, hiçbir ilaç veya müdahaleye gerek kalmaksınız, kendi doğal hormonal süreçleri ile doğum sürecini tamamlaması, doğal doğum olarak adlandırılır. Anne ve bebeğin hazır olmasıyla doğum süreci başlar ve bu süreç, doğal olarak salgılanan hormonlar tarafından yönetilir. Ancak, unutulmamalıdır ki, doğum gibi zorlu bir süreçte, anne adayının gerekli görüldüğü takdirde tıbbi müdahalelerden de yararlanabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, doğal doğum imkânı olan anne adaylarının dahi, doğum sürecinde karşılaşabileceği tıbbi müdahaleler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca, anne ve bebek sağlığı açısından böyle bir müdahalenin gerekli olduğu durumlarda, anne adayı bu müdahaleye açık olmaya teşvik edilmelidir. Bu nedenle, doğal doğum tıbbi açıdan da tercih edilmekle beraber, doğum sürecinin kesinlikle müdahaleye kapalı olduğu anlamını taşımaz.

  Ankara doğal doğum ve diğer tüm kadın doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nasıl Olur?

  Doğal doğum süreci, üç evreye ayrılır. Rahimde düzenli kasılmaların başlamasıyla, doğal doğumun ilk evresi de başlamış olur. Vajinada gerekli açıklığın sağlanması ile ikinci evreye geçilir. Bebeğin anne karnından çıkarak, dış dünyaya açılması ile üçüncü evre başlar ve plasentanın ayrılmasıyla bu süreç tamamlanmış olur.

  Birinci Evre

  Doğum sürecinin en uzun süren kısmı, bu evredir. Rahimdeki düzenli kasılma ve doğum sancılarının başlaması ile doğum süreci başlamış olur. Bu evrede, doğum sancılarının sıklığı 8-10 dakikada birdir. Birinci evrede, rahim ağzını kapatan mukus tabakası, hafif kanlı bir akıntı şeklinde vücuttan atılır. Rahim ağzı, 6-7 cm’lik bir genişliğe ulaşır ve bebeğin kafası, doğum kanalının girişine baskı yapar. Su kesesinin açılması, bu baskı sayesinde olur. Doğum sürecini yöneten sağlık ekibi, annenin rahim ağzındaki açılmayı düzenli olarak takip eder ve bebeğin kalp atışlarını dinler.

  İkinci Evre

  Rahim ağzının ortalama 10 cm genişliğe ulaşmasıyla, tam açıklık sağlanmış olur ve böylece ikinci evreye geçilir. Sancı sıklığı, süresi ve şiddeti artar; ortalama 2-3 dakikada bir sacı gelir ve 1 dakika kadar devam eder. Bu evrenin süresi genellikle, ilk doğumda 1-2 saat kadar sürerken, gerçekleştirilen doğum sayısı arttıkça düşer. İkinci ve üçüncü doğumlarda, ikinci evre genellikle 30-45 dakika arasında tamamlanır. Bu evrede, bebeğin kalp atışları daha sık kontrol edilir ve doğumun gerçekleşme süresinin uzaması tercih edilmez. Annenin, etkili bir şekilde ıkınması istenir. Bu sayede, bebeğin doğum kanalından ilerlemesi ve doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

  Üçüncü Evre

  Bebeğin dış dünyaya gelmesi ile birlikte, üçüncü ve son evreye geçilir. Anne ve bebeğin sağlığının iyi olması durumunda bebek, anne kucağına verilir. Bebeğin eşi olarak da bilinen plasenta, bebek dünyaya geldikten 5-10 dakika kadar sonra düşer. Anne karnından ayrılan plasentanın düşmesi için rahmin üst kısmına masaj yapılır. Plasentanın çıkartılabilmesi için annenin son bir kez daha, güçlü bir şekilde ıkınması gerekir. Plasenta çıktıktan sonra, rahim içerisinde parça kalmaması adına gerekli kontroller yapılır. Ayrıca, doğum sırasında vajinada yırtık oluşup oluşmadığı da kontrol edilir. Herhangi bir yırtık oluşmuşsa, dikiş atılır. Annenin kanamasının da kontrol edilmesiyle birlikte, doğum süreci tamamlanmış olur.

  Ankara Doğal Doğum Fiyatları 2021

  Doğal doğum ücretleri klinikten kliniğe değişebilir. Ankara doğal doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın