Dört Boyutlu Ultrason Ankara

  Ultrason ile görüntüleme, ses dalgalarının kullanılması ile vücut içerisindeki dokuların görüntülenmesidir. Klasik iki boyutlu ultrasonun yanı sıra, son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde, artık üç ve dört boyutlu ultrason ile görüntüleme yapmak mümkün hale gelmiştir. Üç boyutlu ultrason en, uzunluk ve derinlik boyutlarına sahiptir. Dört boyutlu ultrason Ankara işleminde ise bu boyutlara, zaman boyutu da eklenir. Dört boyutlu ultrason teknolojisi sayesinde, anne karnındaki bebeğin hareketleri, eş zamanlı olarak görüntülenir. Detaylı ultrason olarak da bilinen bu görüntüleme yöntemi, birçok hastalığın erken teşhisini mümkün hale getirmiştir. Ayrıca, ebeveyn adaylarının anne karnındaki bebekleri ile bağ kurmalarını sağlar.

  Yazımızın devamında dört boyutlu ultrason ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara dört boyutlu ultrason işlemi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Ultrason Nedir?

  Ultrason, ses dalgaları kullanılarak, vücut içerisindeki dokuların görüntülenmesidir. Tıbbi bir görüntüleme yöntemi olan ultrasonda, insan kulağının duyamayacağı frekanslardaki ses dalgaları kullanılır. Ultrason cihazına bağlı bulunan bir prob kullanılarak, ses dalgaları vücuttaki dokulara gönderilir. Dokulardan geri yansıyan ses dalgalarına göre görüntü oluşturulur ve ekrana yansıtılır.

  Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak, ultrason görüntülemesinin medikal amaçlı olarak yapılması, ilk kez 1943 yılında gerçekleşmiştir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında kullanılmaya başlanması ise 1970’li yılları bulmuştur.

  Ultrason; hem hamilelik sürecinde, anne karnındaki bebeğin görüntülenmesinde, hem de birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Kullanım alanına bağlı olarak, farklı ultrason çeşitlerinden söz etmek mümkündür;

  Pelvik Ultrason

  Hamileliğin ileriki dönemlerinde de uygulanan, rahim ve yumurtalıkların görüntülenmesi işlemidir.

  Abdominal Ultrason

  Karın boşluğundaki organlar görüntülenir.

  Transvajinal Ultrason

  Kadın üreme organlarının görüntülenmesidir.

  Renkli Doppler Ultrason

  Damar hastalıklarının teşhisinde kullanılan görüntüleme yöntemidir.

  Bunların yanı sıra, ayrıntılı ultrason olarak da bilinen üç ve dört boyutlu ultrason görüntülemesinden bahsetmek de mümkündür.

  Ayrıntılı Ultrason Nedir?

  Standart iki boyutlu ultrasonografik görüntülemeye eklenen diğer boyutlarla, üç ve dört boyutlu ultrason ortaya çıkmıştır. Ayrıntılı ultrason olarak da bilinen bu görüntüleme yöntemleri sayesinde, bebeğin anne karnındaki görüntüsü, çok daha detaylı ve net bir şekilde oluşturulur.

  Genellikle iki boyutlu ultrasonun yeterli olmadığı, gelişimsel problemlerden şüphelenildiği durumlarda, üç ve dört boyutlu ultrasondan yararlanılır. Ancak, iki boyutlu görüntüleme, normal bir gebelik süreci boyunca oldukça yeterlidir. Fakat üç ve dört boyutlu ultrason sayesinde, anne ve baba adaylarının bebeklerini çok daha net görebilmeleri sağlanır. Ebeveyn adaylarına sağlanan bu imkân ile anne ve babanın bebekleri ile daha kuvvetli bir bağlantı kurma olanağı olur. Ankara dört boyutlu ultrasın için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

  Üç boyutlu ultrason teknolojisi, anne karnındaki bebeğin en, derinlik ve uzunluk boyutlarını da dâhil ederek görüntülenmesini sağlar. Dört boyutlu ultrasonda ise buna, zaman boyutu da dâhil olur. Böylece, anne karnındaki bebeğin tüm hareketleri ve mimikleri, hem oldukça net bir şekilde, hem de eş zamanlı olarak görüntülenir.

  Dört boyutlu ultrasonun da çalışma prensibi, iki ve üç boyutlu ultrason ile aynıdır. Ultrason cihazına bağlı bir prob yardımıyla, anne karnına yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilir. Dokulardan geri yansıyan bu dalgalar sayesinde, görüntü elde edilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır?

  İki boyutlu ultrasonografik görüntüleme, hamileliğin ilk haftalarından itibaren yapılabilir. Ancak, üç ve dört boyutlu ultrason, net görüntünün elde edilebilmesi için 16. haftadan itibaren yapılır. Bununla beraber, en detaylı ve kaliteli görüntülemenin, hamileliğin 6 ve 7. ayları arasında olduğu bilinmektedir. Bu süreçte, bebeğin cilt altındaki yağ dokusu oluştuğu için, görüntü kalitesi artar. Ancak, 7. aydan sonra, bebeğin anne karnındaki pozisyonu değişir ve bebek pelvise doğru iner. Bu da, dört boyutlu ultrason ile kaliteli bir görüntü yakalanmasını güçleştirir.

  Dört Boyutlu Ultrason Zararlı Mı?

  Dört boyutlu ultrason teknolojisi, diğer tüm ultrasonografik görüntüleme sistemleri ile aynı prensipte çalışır. Görüntüleme esnasında, insan kulağının duyamayacağı yükseklikteki ses frekansları kullanılır. Bu nedenle, anne ve bebek sağlığı açısından hiçbir zararı bulunmaz.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021

  Dört boyutlu ultrason fiyatları klinikten kliniğe değişebilir. Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın