İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Ankara

  Kısırlık olarak da bilinen infertilite, çiftlerin doğal yollarla çocuk sahibi olamaması durumudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün infertilite tanımına göre, bir çiftin bir yıl süreyle, korunmasız ve düzenli cinsel birliktelik yaşamasına rağmen kadında gebeliğin başlamaması, infertilite olarak değerlendirilir. İnfertilite, her iki cinsiyette de görülebilen bir sorundur. Gebeliğin oluşması için hem kadın bedeninde, hem de erkek bedeninde üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ediyor olması gerekir. Partnerlerden birinde, üremeyi sağlayan fonksiyonların herhangi bir noktasında oluşabilecek bir sorun, infertiliteye neden olabilir. Bu nedenle, infertilite tanı ve tedavisi için çiftin birlikte değerlendirilmesi gerekir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi Ankara işleminde, hem kadında, hem de erkekte üreme sağlığını etkileyebilecek tüm faktörler, uzman bir hekim tarafından incelenir.  İnfertil çiftin değerlendirilmesi fiyatları Ankara için kliniğimizi arayarak, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yazımızın devamında infertil çiftin değerlendirilmesi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara infertil çiftin değerlendirilmesi ve infertilite tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  İnfertilite Nedir?

  Bir çiftin, korunmasız ve düzenli cinsel birlikteliğe rağmen, doğal yollarla çocuk sahibi olamaması, infertilite olarak tanımlanır. Halk arasında kısırlık olarak da bilinen infertiliteden söz edebilmek için çiftin en az bir yıldır düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşıyor olması gerekir. Bu şekilde bir cinsel hayata sahip çiftlerin %85’inde, bir yıl içerisinde gebelik oluşur. Çiftlerin ortalama %10-20’sinde ise infertilite görülebilir.

  İnfertilite görülen çiftlerde, kısırlığa neden olan problem her iki partnerde de olabilir. İnfertiliteye neden olan faktörler, cinsiyete bağlı olarak değişmekle birlikte, infertilite çiftin ortak bir problemi olarak değerlendirilir. Gebeliğin oluşması için hem kadının, hem de erkeğin birtakım fizyolojik özelliklere sahip olması gerekir. Çiftlerin herhangi birinde üreme sistemi ile ilgili bir problem görülebileceği gibi; partnerlerin mevcut durumu, bir araya geldiklerinde infertiliteye neden oluyor olabilir. Nasıl ki gebeliğin gelişmesinde her iki partnerin de rolü varsa, infertilitenin ortaya çıkması da çiftin ortak problemi olarak ele alınmalıdır.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nedir?

  İnfertilitenin tedavisi, kısırlığa yol açan faktörlerin tespit edilmesine paralel olarak, çifte özel bir tedavi planı geliştirilmesiyle mümkündür. Bu nedenle, hem kadında, hem de erkekte görülen infertiliteye neden olabilecek faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Bu amaçla, infertil çiftler, uzman hekimler tarafından detaylı medikal incelemeye tabi tutularak, değerlendirilirler. İnfertil çiftin değerlendirilmesi, çiftin bebek sahibi olabilmesi için gerekli olan tedavilerin tespit edilmesinde oldukça önemli bir adımdır. Ankara infertil çiftin değerlendirilmesi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  İnfertil Kadının Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

  Kadınlarda infertiliteye neden olan birçok farklı problem bulunur. Bu problemlerin tespit edilmesi, tedavi sürecinin de buna uygun olarak planlanmasını sağlar. Bu nedenle, infertilite görülen çiftlerde, kadının medikal yönden değerlendirilmesi için gerekli olan tetkik ve testler, uzman hekimlerce yapılır. Bu değerlendirme esnasında, hastanın hem genel sağlık durumu, hem de üreme sistemi incelenir.

  Kadınlarda kısırlık, rahim içerisinde miyom ve polip oluşumu nedeniyle gelişebilir. Ayrıca, rahimde şekil bozuklukları ve anomaliler olabilir. Bu tür sorunların tespit edilebilmesi için jinekolojik muayene, ultrason ve rahim filmi ile görüntülemeden yararlanılabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda, rahim filmi çekilmesiyle de, rahim hastalıklarının teşhisi mümkün olur.

  Birçok hastada ise yumurtalık rezervlerinin azlığı, infertiliteye neden olabilmektedir. Bu durumdan şüphelenildiğinde, hastalara uygulanacak birtakım testlerle, yumurtalık rezervlerinin ölçümü yapılır. Antral folikül sayımı, AHM ve FSH hormon testleri yapılarak, kadınlarda yumurtalık rezervlerinin ölçümü gerçekleştirilir.

  Bunların yanı sıra, kadınlarda kısırlığa yol açabilen diğer faktörler;

  • Yumurtalık kistleri,
  • Polikistik over sendromu,
  • Hormonal düzensizlik,
  • Yumurtlama döngüsünde ortaya çıkan problemler,
  • Endometriozis hastalığı,
  • Vajinal enfeksiyonlar,
  • Şeker, tiroid gibi kronik rahatsızlıklar,
  • Fazla kilo,
  • Alkol, sigara, kafein gibi zararlı maddelerin aşırı tüketimi olarak karşımıza çıkar.

  İnfertil Erkeğin Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

  Erkeklerde infertilite değerlendirilmesi yapılırken, hastaların üreme sisteminin, görülebilecek problemlere yönelik incelenmesi amaçlanır. Ayrıca, hastaların genel sağlık durumu da önemli bir değerlendirme unsurudur.

  Erkeklerde kısırlığa yol açan faktörlerin başında, sperm sayısının azlığı veya kaliteli sperm üretilememesi gelir. Bu nedenle, hastalara semen analizi yapılarak, sperm kalitesi ve yoğunluğu analiz edilir. Semen analizi için erkekten alınan sperm örneği, laboratuvar ortamında değerlendirilmeye tabi tutulur. Bu değerlendirme kapsamında, sperm sayısı, hareketliliği, spermin morfolojik yapısı gibi üreme faktörler incelenerek, kısırlığa yol açabilecek sorunların tespit edilmesi mümkün olur.

  Ankara İnfertilite Tedavisi Fiyatları

  İnfertilite tedavisi, çifte özel olarak planlanan bir süreçtir. Bu nedenle tedavinin kapsamı ve fiyatları değişebilir. Ankara infertil çiftin değerlendirilmesi ve infertilite tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın