Kızlık Zarı Dikimi Ankara

  Kızlık zarı dikimi Ankara; hymenoplasti olarak da isimlendirilen bir cerrahi yöntemdir. Geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı teknikle gerçekleştirilebilir. Bu işlem, hastalardaki bekâret kaygısını gidermek amacıyla uygulanabilir. Kızlık zarı olarak da adlandırılan hymen dokusu, memeli türlerinin neredeyse hepsinde var olan bir yapıdır. İnsanlarda bekâreti simgelemesi açısından toplumsal bir anlam da taşıyan bu doku, ilk vajinal penetrasyon esnasında hafif düzeyde bir kanama görülmesine neden olur. Çeşitli nedenlerle kızlık zarının yırtılması sonucunda hastalar, tekrardan cinsel birliktelik esnasında kanama olması talebi ile kızlık zarı dikimi işlemine başvurabilir.


  Kızlık zarının hasar görmesi ya da yırtılması durumu, bireyler üzerinde sosyo-psikolojik bir baskının oluşmasına neden olabilir. Bu durum, birçok psikolojik rahatsızlığı tetikleyebilir. Depresyon, kaygı bozukluğu gibi hastalıklar oluşabilir. Aynı zamanda bireyler aile baskısı gibi durumlarla da karşılaşabilir. Bu tür durumların önüne geçebilmek için alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvurarak kızlık zarı dikimi yaptırmak mümkündür. Yazımızın devamında Ankara kızlık zarı dikimi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiğiniz her şey için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Vajina girişinde bulunan ince mukozal yapı, kızlık zarı olarak adlandırılır. Tıbbi literatürde hymen ya da himen olarak adlandırılan bu zar, neredeyse tüm memeli türlerinde görülür. Hymen ismi, Antik Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısı olan Hymenaios’tan gelir. Vajinal girişi kapatan bu mukozal yapı, ergenlik çağına kadar enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Diğer memeli türlerinde hymen, doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olur. İnsanlarda ise kızlık zarının olmadığı durumlarla karşılaşılmakla beraber hymen kendiliğinden yok olmaz. Vajinanın içerisinde giriş olması durumunda hymen yırtılır ve hafif düzeyde bir kanama olmasına neden olabilir. Bu durum, halk arasında bekâretin bozulması olarak adlandırılır. Cinsel birliktelik esnasında olabileceği gibi mastürbasyon, vajinaya darbe alınması gibi nedenlerle de kızlık zarının yırtılması söz konusu olabilir.

  Hymen dokusu, tüm kadınlarda aynı şekil ve yapıya sahip değildir; bazı kişilerde bu dokunun olmaması da söz konusu olabilir. Bu nedenle her ne kadar toplumsal açıdan bekâreti temsil etse de tıbbi açıdan hymenin tek fonksiyonu vajen içerisini hastalıklara karşı korumaktır.

  Çocukluktan çıkılıp ergenliğe girilmesi ile beraber hymen işlevini kaybeder. Bu dönemde salgılanan hormonların etkisi ile vajinanın pH değeri düşer. Bu sayede asidik bir ortamın oluşması mümkün olur. Bu durum ise enfeksiyon riskini oldukça düşürür. Böylece hymen yapısına da ihtiyaç kalmamış olur. İşlevini yitiren hymen dokusu, diğer türlerde genellikle kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak insanlarda mevcudiyetini korur.

  Kızlık Zarı Yırtıldığında Kanama Olur Mu?

  Kızlık zarı olarak da bilinen hymen, her kadında aynı şekle ve yapıya sahip değildir. Birçok farklı türü vardır. Bu nedenle ilk vajinal penetrasyon esnasında mutlaka kanamaya yol açması gibi bir durumdan söz etmek mümkün değildir. Kanama olup olmaması ve kanama miktarı üzerinde belirleyici olan birçok faktör bulunur. Bu faktörlerden başlıcaları:

  • Kızlık zarının şekli
  • Kızlık zarının damarsal yapısı
  • Kızlık zarının kalınlığı
  • Kızlık zarının elastikiyeti
  • İlk vajinal penetrasyonun şekli olarak sıralanabilir.

  Elastikiyeti yoğun olan bir kızlık zarı, vajinal penetrasyon sırasında esneyerek kanama olmamasına neden olabilir. Aynı zamanda bazı kişilerde hymen dokusu hiç olmayabilir. Bu durumda da ilk cinsel birliktelik veya penetrasyon esnasında kanama olması söz konusu olmaz.

  Hymen üzerindeki kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın olmamasına ya da çok az olmasına neden olabilir. Çok kalın yapıda ve damarsal yapısı fazla olan hymen ise cinsel birlikteliği zorlaştırabilir. Bu tür durumlarda kanama miktarında da artış olması söz konu olabilir.

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  Genellikle ortasında bir delik bulunan kızlık zarı, adet kanamasının geçebileceği yapıdadır. Ancak her kadında farklı türde ve şekilde kızlık zarı ile karşılaşmak mümkündür. Kızlık zarının yapısı da birbirinden farklı olabilir. En sık karşılaşılan kızlık zarı türleri:

  Septalı Kızlık Zarı (Bölmeli Hymen)

  Kızlık zarının ortasında var olan bir uzantı nedeniyle ikiye bölünmesidir. İlk cinsel birliktelik esnasında vajinal penetrasyonu zorlaştırabilir. Kanamanın da fazla olmasına neden olabilir. Cinsel birlikteliği engelleyen septalı hymen yapısının cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.

  Kribriform Kızlık Zarı (Çok Delikli Hymen)

  Elek görüntüsünü andıran bir yapıya sahip bu tip kızlık zarında hymenin orta bölümü, çok delikli olarak karşımıza çıkar. Cinsel ilişkiye engel teşkil eden bu durum, cerrahi müdahale ile hymenin çıkartılmasını gerektirir.

  Yarı Septalı Kızlık Zarı (Subseptalı Hymen)

  Hymen yapısının orta bölgesinde küçük boyutlu bir zar kalıntısının olduğu türdür. Cinsel birlikteliğe engel teşkil etmediği için genellikle fark edilmez.

  Kresentrik Tipte Kızlık Zarı (Yarımay Hymen)

  Kızlık zarının alt kenarı, yarım ay şekli oluşturacak biçimde katlıdır. Genellikle ilk cinsel birliktelik esnasında zorlanmaya neden olur. Ağrı sebebiyle cinsel birliktelik yaşanamaz ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

  Labial Tipte Kızlık Zarı

  Bu tür hymen yapısı oldukça kalındır ve kenarlar da yüksektir. Bu nedenle hymenin ortasındaki boşluk neredeyse görünmez hâldedir. Vajinal penetrasyonu oldukça zorlaştıran bu durum ilk cinsel birlikteliğin de yaşanamamasına neden olabilir. Kadınlarda oldukça ağrılı bir ilk cinsel birliktelik ortaya çıkabilir. Cinsel ilişkiye girilse dahi yoğun kanama ve birliktelik sonrasında da ağrının devam etmesi gibi şikâyetler görülebilir. Kanama, cinsel birliktelik yaşandığında tekrarlayabilir. Bu nedenle labial tipteki kızlık zarları kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman bir hekime başvurmayı gerektirebilir.

  Anüler Tipte Kızlık Zarı

  İnce, alçak kenarlı, elastik yapıdaki hymen türüdür. İlk vajinal penetrasyon esnasında ortasındaki boşluk kolaylıkla esner. Bu sayede cinsel birlikteliğin de zorlaşmasına neden olmaz. Damarsal yapı da oldukça azdır. Bu nedenle yoğun bir kanamaya neden olmaz. Anüler tipte kızlık zarına sahip bireylerde ilk penetrasyon esnasında hiç kanama görülmemesi de söz konusu olabilir.

  Fimbriad Tipte Kızlık Zarı

  Hymenin orta boşluğa bakan bölümü oldukça girintili çıkıntılı bir yapıdadır. Bu duruma ek olarak hymenin kalın ve yüksek kenarlı olması hâlinde cinsel birlikteliği zorlaştırabilir.

  İmperfore Hymen

  Vajinal açıklığın tamamen kapalı olduğu, kızlık zarının gelişmediği durumdur. Regl kanamasının geçmesine izin vermez ve bu nedenle mutlaka cerrahi müdahaleye başvurmak gerekir. Adet kanının dışarıya boşalamaması kanamanın karın boşluğuna dolmasına neden olur. Bu da hastaların adet görememe ve karın ağrısı şikâyeti ile doktora başvurmalarına sebebiyet verir. Tanısı konar konmaz hastaların hymenoktomi olarak da bilinen kızlık zarı çıkartma ameliyatına alınması gerekir.

  Kızlık zarı ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığı durumlarda alanında uzman bir kadın doğumcuya başvurarak muayene olmak gerekir. Hem cinsel açıdan hem de fiziksel açıdan hastalarda çeşitli problemlerin oluşmasına yol açan kızlık zarı tipleri var olduğunda cerrahi müdahale gerekliliği hekimler tarafından değerlendirilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Hymen olarak adlandırılan mukozal yapının durumu hakkındaki tüm bilgiler, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerce gerçekleştirilecek muayene ile edinilir. Jinekolojik muayene harici bir yöntemle kızlık zarını durumu hakkında kesin bilgi sahibi olmak mümkün değildir. Hymende yırtılma olup olmadığını öğrenmek isteyen ya da ilk birliktelik esnasında kanama yaşamayan kişiler, kızlık zarı muayenesine başvurabilir.

  Kızlık zarı, yalnızca cinsel birliktelikle değil yaşanan kazalar sonucunda ortaya çıkan vajinal travmalar ve mastürbasyon gibi nedenleler ile de yırtılabilir ya da hasar görebilir. Mevcut durumun değerlendirilmesi için hastalar, kadın doğum uzmanı hekimlere başvurabilir. Bekâret kontrolü olarak da isimlendirilen bu muayene, yalnızca hastaların isteği üzerine gerçekleştirilir. Elde edilen bilgilerin üçüncü şahıslar ile paylaşılması da söz konusu değildir. Kızlık zarı muayenesi, hasta ve doktor arasındaki gizliliğe tabidir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, klinik ortamında gerçekleştirilen bir işlemdir. Jinekolojik muayene masasına alınan hastalar, uygun pozisyonda oturtulur. Sonrasında genital bölgede bulunan dış dudaklar aralanarak vajinanın içerisi görünür hâle getirilir. Bu sayede vajina girişine yakın bir konunmda yer alan hymen dokusu incelenebilir.

  Kızlık zarı muayenesinin bekâret üzerinde etkisi yoktur. Hymen dokusu hâli hazırda herhangi bir zarar görmemiş ise muayene ile hasar alması söz konusu olmaz. Yapılan jinekolojik muayene esnasında hekimler, hymende meydana gelmiş olan hasarı inceleyerek kızlık zarının durumu hakkında hastalara bilgi verir. Bu sayede hastaların ilk cinsel birliktelik esnasında kanama olup olmayacağına dair kaygıları da giderilmiş olur. Kızlık zarı muayenesinde yırtık ve hasar tespit edilen hastalar, istekleri doğrultusunda kızlık zarı dikimi işlemine başvurabilir.

  Kızlık Zarının Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarı olarak da bilinen hymen mukozal yapısı yırtıldığında her bireyde farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Genellikle rastlanan belirtiler:

  • Hafif düzeyde kanama
  • Vajina içerisinde batma ve yanma hissi
  • Kasık ve karında kramp benzeri hafif düzeyde ağrı olarak sıralanabilir.

  Hymenin hasar alması veya yırtılması, birçok kişide hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Bekâretin bozulması olarak değerlendirilen kızlık zarı yırtılması her kişide kanamaya yol açmak zorunda değildir. Bu nedenle ilk cinsel birliktelikte kanama olmaması kızlık zarının daha önceden yırtılmış olması ile ilgili bir gösterge olarak değerlendirilmemelidir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı yırtılan hastalarda cinsel birliktelik yaşanırken kanama olması amacıyla uygulanan cerrahi müdahaleye hymenoplasti denir. Kızlık zarı dikimi olarak da adlandırılan bu işlem, geçici veya kalıcı biçimde uygulanabilir. Hasta ihtiyacına bağlı olarak seçilen hymenoplasti yöntemine göre başvurulacak cerrahi teknikler de birbirinden farklıdır.

  Kızlık zarı dikimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Ankara kızlık zarı dikimi için Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Hangi cerrahi teknikten yararlanılacağı hasta istek ve ihtiyaçlarına göre belirlenir. Hastaların mevcut medikal durumu da uygulanacak yöntem üzerinde belirleyicidir.

  Kızlık zarı dikimi, geçici ve kalıcı olarak yapılabildiği için işlemin nasıl gerçekleştirileceğinin belirlenmesinde en önemli kriter, yaşanacak cinsel birlikteliğin zamanıdır. Geçici kızlık zarı dikimi, belirli bir süre etkili olan bir işlem olduğu için uzun süre birliktelik yaşamayacak olan hastalar için önerilmez. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise daha yoğun bir cerrahi müdahale gerektirir. Bu nedenle hastalar, operasyon bölgesinin tam olarak iyileşmesi söz konusu olana kadar cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınmalıdır. Bu yüzden hymenoplasti planlaması yapılırken hastanın istek ve ihtiyaçları mutlaka dikkate alınmalıdır.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Geçici hymenoplasti, cinsel birliktelikten 3-7 gün önce uygulanan bir işlemdir. Dikiş yapılan alanda kendiliğinden eriyen iplikler kullanılır. Bu iplikler ortalama 7 gün içerisinde yok olacağı için 1 haftadan uzun süre sonra birliktelik yaşanması hâlinde kanama olmayabilir.

  Geçici kızlık zarı dikimi sırasında hymen yapısının hemen arkasında bulunan bölüme cerrahi dikişler atılır. Bu sayede vajen girişi daraltılmış olur ve cinsel birliktelik esnasında kanama olması sağlanır.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kalıcı hymenoplasti, flep tekniği ile kızlık zarı dikimi olarak da bilinir. Vajina içerisinde bulunan dokuların kullanılması ile gerçekleştirilen bu işlem, üzerinden geçen zamandan bağımsız olarak ilk cinsel birliktelik esnasına kanama olmasını garantiler.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi esnasında vajinanın arka duvarındaki doku, diğer duvara kadar perde biçiminde çekilerek dikilir. İşlemden sonra tam olarak iyileşme hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 30 gündür. Bu süre zarfında cinsel birliktelikten kaçınılması tavsiye edilir.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası 4-6 hafta boyunca cinsel birliktelik yaşanması önerilmez.
  • Operasyon bölgesinin kuru ve hijyenik tutulması gerekir. Bu sayede enfeksiyon gelişime ihtimali en aza indirilir ve dokuların iyileşme süreci de hızlanır.
  • İşlemden sonraki 1-2 gün duş alınması önerilmez. 30 gün boyunca da küvete oturmak yerine ayakta duş alınması tavsiye edilir.
  • Dikiş işleminden sonraki 15 gün, lekelenme biçiminde kanama ve akıntı olması normaldir. Bu dönemde sık sık ped değiştirerek genital bölgenin kuru ve hijyenik kalması sağlanmalıdır.
  • İşlemden sonraki ilk 10 gün adet olunması istenen bir durum değildir. Bu nedenle adet geciktiricilere başvurulması gerekebilir. Böyle bir durum söz konusu ise hekiminizden detaylı bilgi istemeniz önerilir.
  • Dikiş atılan alanın anüse yakın olması nedeniyle iyileşme sürecinde kabızlık yaşanmasına karşı önlem alınması gerekir.
  • Ortalama 30 gün boyunca deniz, havuz, sauna, hamam gibi nemli ortamlara girmekten kaçınmak ve koşu, spor gibi aktivitelerden uzak durmak önerilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı dikimi kalıcı olarak yapıldığında, hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 30 dakika içerisinde işlemin tamamlanması mümkündür. Geçici kızlık zarı dikimi ise genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bir uygulamadır.

  Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılabilir mi?

  Yapılan operasyona bağlı olarak değişmekle beraber kızlık zarı dikimi işlemi alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum hekimin gerçekleştireceği muayene ile anlaşılabilir. Ancak bunun haricinde işlemin dışarıdan belli olması söz konusu değildir. İster geçici isterse de kalıcı dikim işlemi uygulanmış olsun hastalarda iz kalması gibi bir durum ortaya çıkmayacaktır. Kızlık zarının diktirildiğine dair bir bulgunun ultrason ile tespit edilmesi de mümkün değildir.

  Kızlık zarı dikiminin anlaşılması yalnızca yaşanacak cinsel birliktelikten önce alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanının yapacağı muayene ile mümkün olur. Ancak kızlık zarı muayenesi hastalara, ancak kendi istekleri doğrultusunda uygulanabilir. Muayene sonucu ise hasta dışında üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Bu nedenle muayene ile anlaşılması durumunda bile hasta dışında bir kişinin bu bilgiyi edinme ihtimali söz konusu değildir.

  Kızlık Zarı Dikilirken Anestezi Uygulanır mı?

  Geçici kızlık zarı dikimi de kalıcı kızlık zarı dikimi de anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem esnasında lokal veya genel anesteziye başvurulması mümkündür. Hangi tür anesteziden yararlanılacağına hastanın medikal durumuna bakılarak karar verilir. Bununla birlikte geçici kızlık zarı dikimi, oldukça kısa sürede tamamlanan ve basit bir uygulama olduğu için işlem esnasında genellikle lokal anesteziye başvurmak tercih edilir. Dikiş işleminin gerçekleştirileceği bölge uyuşturulacak hastaların ağrı veya acı hissetmeleri önlenir.

  Kızlık Zarı Tekrar Dikilebilir mi?

  Kızlık zarı dikimi, birden fazla kez gerçekleştirilebilir. Geçici ya da kalıcı kızlık zarı dikimine başvurulan hastaların işlemden sonra cinsel birliktelik yaşaması sonucunda tekrardan yırtılma olacaktır. Bu durumdan sonra yeniden kızlık zarı dikimine ihtiyaç duyulan hastalarda işlemin tekrarlanması mümkündür.

  Kızlık Zarı Dikimi Kesin Çözüm müdür?

  Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici olmak üzere iki teknik ile uygulanır. İki teknikte uygulandığında kesin bir çözüm sunar. Geçici kızlık zarı işleminde dikiş atılmasının ardından verilen süreden fazla zaman geçerse cinsel birliktelik esnasında kanama olmayabilir. Geçici kızlık zarı dikimi uygulamasında belirli bir süre sınırı var iken, kalıcı işlemde iyileşme süresi tamamlandıktan sonra ne zaman istenirse birliktelik yaşanabilir. Bu sayede hastalar dikim işleminin ardından ne kadar süre geçerse geçsin cinsel birliktelik yaşadıklarında kanama olması mümkün olur. Kısacası iki teknikte kanama için yeterlidir. Birliktelikte mutlaka kanama olacaktır. Yeter ki hekimin söylediklerine ve özellikle geçici dikimde süre sınırına dikkat edilsin.

  Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2021

  Kızlık zarı dikimi işlemi, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra işlem esnasında hastaya uygulanan anestezi yöntemi de herkeste aynı değildir. Bu değişkenlere bağlı olarak kızlık zarı dikimi ücretleri hastadan hastaya değişebilir. Aynı zamanda hastane ve klinik bazında da ücret farklılıkları görülmesi muhtemeldir. Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın