Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

  Kızlık zarı, tıbbi literatürdeki adıyla hymen, kadınlarda genital bölgeyi oluşturan bölümlerden bir tanesidir. Kadından kadına yapısal olarak farklılık gösterebilen hymen, genellikle cinsel ilişkiye girilmesi ile birlikte yırtılarak kanama olmasına yol açar. Asıl amacı, ergenliğe kadar olan süreçte vajen içini mikrop ve bakteri gibi zararlı maddelerden korumak olan kızlık zarı, toplumsal açıdan bekâreti temsil eder. Bu nedenle, çeşitli nedenlerle daha önceden yırtılmış olan kızlık zarı, kadınlar üzerinde sosyal ve psikolojik olarak baskı uygulanmasına neden olabilir. Bu sosyo-psikolojik baskılar nedeniyle, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek, birçok kadın için çok önemli olabilir. Bu tür durumlarda, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı muayenesi ile hymenin yırtılıp yırtılmadığını anlamak mümkündür. Kızlık zarı muayenesi Ankara işlemi sırasında hekimler, kızlık zarında herhangi bir hasar veya yırtılma olup olmadığını tespit ederek hastaya bildirirler.

  Yazımızın devamında kızlık zarı muayenesi ile ilgili olarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara kızlık zarfı muayenesi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Hymen olarak da bilinen kızlık zarı, vajen girişinin birkaç santimetre içerisinde bulunan, ince bir zar biçimindeki dokudur. Genellikle yarım ay biçiminde olmakla beraber, birden fazla türü mevcuttur. Deliksiz, küçük delikli veya bölmeli olabilir. Birçok kadında hymen dokusu olmayabilir veya esnek yapıda olabilir. Kadınlarda, çocukluk döneminde vajinanın korunmasını sağlayan bu yapı, ergenliğe girilmesi ile işlevini yitirir. Hatta birçok farklı memeli türünde var olan hymen yapısı, ergenlikle birlikte kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak, insanlarda bu durum farklılık gösterir.

  Hymen, cinsel ilişki, mastürbasyon gibi vajina içerisine giriş olan durumlarda veya genital bölgeye sert bir darbe alınması gibi nedenlerle yırtılır. Kızlık zarının yırtılması durumunda kanama ortaya çıkabilir. Ancak, birçok farklı tipi olan kızlık zarı, her zaman kanamaya yol açarak yırtılmaz. Ayrıca, kanama olan her durumda da kızlık zarı yırtılmış olmaz. Bu nedenle, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının kesin olarak tespiti, ancak uzman hekim muayenesi ile mümkündür.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Herhangi bir nedenle kızlık zarının yırtıldığını düşünen bireyler, uzman bir jinekoloğa başvurarak kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. Kızlık zarı muayenesi Ankara işlemi sırasında hekimler, kızlık zarında herhangi bir hasar veya yırtılma olup olmadığını tespit ederek hastaya bildirirler. Bekâret kontrolü olarak da bilinen bu uygulama, hastanın kişisel talebi ile gerçekleştirilir ve muayene sonuçları hasta haricindeki üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

  Ankara kızlık zarı muayenesi ile ilgili olarak sormak istediğiniz tüm sorular için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen jinekolojik muayene ile yapılır. Muayene esnasında, dış dudaklar kenarlara doğru çekilerek vajen içerisinin daha net görünmesi sağlanır. Bekârete herhangi bir zararı olmayan bu muayene ile hymen dokusu üzerindeki var olan yırtık ve çentikler tespit edilir. Bu sayede, yaşanacak cinsel ilişki esnasında kanama olup olmayacağı hakkında yorum yapılması mümkün olur.

  Genetik ve fizyolojik özellikler nedeniyle, kızlık zarı üzerinde doğuştan doğal çentik olarak da adlandırılan yarım yırtıklar olabilmektedir. Bu çentikler, spor aktiviteleri sırasında veya düşme, darbe alma gibi nedenlerle, genital bölgede meydana gelen travmalara bağlı olarak, sonradan da oluşabilir. Ancak, bu tür yarım yırtılmalar, tabana kadar inmediği durumlarda bekâretin bozulduğu anlamına gelmeyebilir. Durumun net olarak anlaşılabilmesi için uzman bir jinekoloji hekiminin muayenesi gereklidir.

  Kızlık Zarı Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

  Hymen dokusu yırtıldığında, genellikle hafif bir kanama meydana gelir. Kanama uzun süreli değildir, genelde kısa sürede durur. Ayrıca, kasıklarda ağrı ve vajina içerisinde yanma, batma, sızı benzeri hisler olabilir. Ancak, birçok kişide kızlık zarı yırtıldığı halde bu tür belirtiler oluşmaz. Herhangi bir kanama meydana gelmez. Bu nedenle, ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamasının, kişinin daha önceden cinsel ilişkiye girdiği anlamına gelmek zorunda olmadığı unutulmamalıdır.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kadınlar üzerindeki bekâret baskısı, çeşitli nedenlerle kızlık zarı yırtılmış olan bireylerin, hymen dokusunun dikilerek onarılmasını talep etmelerine yol açabilir. Bu durumda, geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı yöntemle kızlık zarını onarmak mümkündür. Bu sayede, yaşanacak cinsel ilişki sırasında kanama olması ve kişilerin yaşayacakları sosyal ve psikolojik baskılardan kaçınmaları mümkün olur.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2021

  Kızlık zarı muayene ücretleri klinikten kliniğe farklılık gösterebilir. Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın