Laparoskopi Ankara

  Laparoskopi Ankara, kadın hastalıklarında başvurulan, rahim, yumurtalıklar ve tüpler gibi kadın üreme organlarının detaylı incelenmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Laparoskopik cerrahi ise laparoskopi yardımıyla görüntüleme yapılarak cerrahi müdahalede bulunması anlamına gelir. Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik ameliyatlar, ileri teknoloji cerrahi aletlerin kullanılması ile gerçekleştirilir. Genellikle karın bölgesine yapılan küçük kesiler sayesinde, iç doku ve organların görüntülenerek, ameliyatın gerçekleştirilmesi sağlanır. Laparoskopi esnasında, ucunda kamera ve ışık bulunan, laparoskop isimli bir cihaz kullanılır. Bu cihaz, genellikle göbek deliğine yapılan küçük bir kesi ile içeriye yerleştirilir ve bu sayede içeriden görüntü elde edilmesi sağlanır.

  Yazımızın devamında laparoskopi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara laparoskopi işlemi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, batın bölgesinin ve üreme organlarının görüntülenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, laparoskop isimli bir cihaz kullanılır. Laparoskop, üzerinde ışık kaynağı ve kamera bulunan bir cihazdır. Bu sayede, karının içi laparoskop kullanılarak hem aydınlatılmış, hem de görüntülenmiş olur. Laparoskopi esnasında elde edilen bu görüntüler, bir ekrana yansıtılarak hekim tarafından değerlendirilir.

  Laparoskopi işleminde, iki farklı tip laparoskop kullanılabilir. Birinci tip, daha yaygın olarak görülen laparoskoplar, içerdeki görüntüyü dışarı aktaran bir teleskop ve dış uçta bulunan bir kameraya bağlanan fiberoptik sistemden oluşur. İkinci tip laparoskopta ise kamera, teleskopun iç taraftaki ucuna entegredir. Bu nedenle, dış uca herhangi bir kamera bağlamaya gerek olmaz. İç taraftaki kameradan elde edilen görüntü, bir kablo vasıtasıyla ekrana yansıtılır.

  Laparoskopik Cerrahi Ankara Nedir?

  Laparoskopi ile görüntüleme yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlara ise laparoskopik cerrahi ismi verilir. Laparoskopik cerrahide, batın bölgesi birkaç adet oldukça küçük kesiyle açılır. Açılan bu kesilerden, kamera ve ileri teknolojik cerrahi aletlerin içeriye yerleştirilmesi sağlanır. Laparoskopik cerrahide, büyük bir kesiye ihtiyaç duyulmadığı için komplikasyon riski, açık ameliyatlara göre oldukça azalır. Ayrıca bu sayede, hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci de kısalmış olur. Yara izi bakımından da oldukça avantajlı bir uygulama olan laparoskopik cerrahi, hastalarda oluşan estetik kaygıları da büyük ölçüde azaltır.

  Laparoskopik cerrahi uygulamalarda, görüntü alınmasını sağlayan kameralı cihazın yerleştirilmesi için göbek deliği civarına bir kesi atılır. Ayrıca, diğer cerrahi aletlerin de kullanılabilmesi için batın bölgesine, 2 veya 3 adet daha kesi yapılır. Bu kesilerin boyutları, 0,5 cm ile 2 cm arasında değişir. Açılan bu kesiler, laparoskopik port adını alır. Bu portlara yerleştirilen trokar isimli cihazlarla, cerrahi aletlerin vücut içerisine giriş çıkış yapması sağlanır.

  Ankara laparoskopi ve laparoskopik cerrahi uygulamalar için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopik Ameliyat Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik ameliyat öncesinde, ameliyatın gerçekleştirileceği bölge, tomografi veya benzeri bir görüntüleme yöntemiyle tespit edilir. Operasyon bölgesine bağlı olarak, hastaya ameliyat için en doğru pozisyon verilir. Laparoskopik ameliyat esnasında, hastanın karnından içeriye, karbondioksit içeren bir gaz verilir. Bu sayede, batın bölgesi şişirilerek, daha rahat görüntü alınması sağlanır. İlk olarak, görüntü alınmasını sağlayan kamera ve sonrasında da diğer cerrahi cihazlar, karın bölgesine atılan kesilerden içeriye yerleştirilir. Genellikle 3 veya 4 kesi, ihtiyaç duyulması halinde de 5. kesi yapılır.

  Laparoskopik ameliyatlar, hasta lokal veya genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Bazı durumlarda ise hastaların sedasyon altında olmaları tercih edilir. Bu nedenle, hastalar ameliyat esnasında ağrı veya acı hissetmezler. Ameliyat süresi, operasyon bölgesine bağlı olarak değişebilir.

  Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopik cerrahi yöntem, açık ameliyatlara göre çok daha az komplikasyon riski barındırması nedeniyle, sıklıklı başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca, hastaların ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci üzerinde de oldukça olumlu etkileri bulunur. Bu süreçte, hastalardaki ağrı ve acı şiddeti, açık ameliyat sonrasına göre oldukça azdır. İyileşme süreci de, açık ameliyata oranla daha kısadır.

  Operasyon esnasında, kanama miktarı çok daha az olur. Ayrıca, işlem sürecinde çok küçük kesiler yapıldığı için yara izi de, açık ameliyata göre çok daha az olur. Bu da, ameliyat sürecinin hastalarda yarattığı estetik kaygıların önüne geçilmesini sağlar.

  Ankara Laparoskopi Fiyatları 2021

  Laparoskopi ve laparoskopik cerrahi müdahaleler, birçok farklı hastalığın tedavisinde başvurulan yöntemlerdir. Bu durum, yapılacak uygulamalarda hastadan hastaya farklılıklar olmasına neden olabilir. Bu nedenle, laparoskopi ücretleri de değişiklik gösterebilir. Ankara laparoskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın