Sezaryen Doğum Ankara

  Sezaryen doğum Ankara, bebeğin anne karnından cerrahi müdahale ile çıkartılmasıdır. Sezaryen doğumda, doğum süreci ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın medikal durumuna bağlı olarak genel veya lokal anesteziden yararlanılır.

  Epidural anestezi de, sezaryen doğum sürecinde başvurulan başka bir yöntemdir. Sezaryen doğumda, annenin karnı ve rahmine cerrahi kesi atılarak bebeğe ulaşılır. Normal doğumun mümkün olmadığı koşullarda, anne ve bebek sağlığını korumak için hekim kararı ile sezaryen doğuma başvurmak mümkündür.

  Doğumun hangi yöntemle gerçekleştirileceği, genellikle doğumdan önceki muayenelerle belirlenir. Anne ve bebek sağlığı açısından vajinal doğumun riskli görüldüğü durumlarda, hekim anneyi sezaryen doğuma yönlendirebilir.

  Yazımızın devamında sezaryen doğum ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara sezaryen doğum ve diğer tüm kadın doğum işlemleri için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Normal şartlar altında, doğal yollarla gerçekleşen doğum süreci, anne ve bebek sağlığının korunması amacıyla tıbbi müdahale ile de gerçekleştirilebilir. Başvurulan doğum yöntemleri, gerçekleştirilen tıbbi müdahalelere göre farklılaşabilir. Doğal doğumun risk oluşturduğu durumlarda ya da vajinal doğum mümkün olmadığında, sezaryen doğuma başvurulur. Sezaryen doğum, bebeğin ameliyat ile dünyaya getirilmesidir. Anne genel, lokal veya epidural anestezi altındayken, karnın alt kısmına cerrahi bir kesi atılarak bebeğe ulaşılır. Genel anesteziye göre daha az risk barındırması nedeniyle, genellikle operasyon esnasında epidural anestezi tercih edilmektedir. Epidural anestezi, doğum sancılarının vermiş olduğu ağrının da hissedilmesini engellemesi açısından avantajlıdır.

  Sezaryen Doğum Hangi Nedenlerle Yapılır?

  Sezaryen doğum, normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda uygulanır. Sezaryen doğuma neden olan başlıca durumlar;

  • Doğum sürecinde karşılaşılan problemler,
  • Bebeğin anne karnındaki duruşunun değişken olması,
  • Plasenta previa olarak adlandırılan, bebeğin eşinde görülen anormal yerleşim,
  • Plasentanın bebekten olması gerekenden erken ayrılması ile ortaya çıkan plasenta dekolmanı,
  • Anneden bebeğe geçme riski bulunan enfeksiyon,
  • Bebeğin 4-4,5 kilodan daha ağır olması,
  • Kordonda sarkma olması,
  • Rahimde yırtılma tespit edilmesi,
  • Annenin leğen kemiğinde kırık olması,
  • Annede kalça çıkığı olması veya annenin kalça kemiklerinin dar olması,
  • Bebeğin kafasındaki boşluklarda sıvı birikimi tespit edilmesi,
  • Bebeğin ters gelmesi, yani bebeğin başı yerine makat, ayak veya kollarının önce gelmesi,
  • Annenin kalp hastası olması,
  • Diyabet, tiroid, hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkların olması,
  • Vajinal doğumun, miyom veya kitle kaynaklı olarak tıkanıklık nedeniyle gerçekleştirilememesi,
  • Annenin daha önce geçirdiği rahim ameliyatları ve sezaryen doğumlar olarak karşımıza çıkar.

  Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğum, anne adayı anestezi altındayken, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Genellikle, epidural anestezi yöntemine başvurulmasıyla beraber, genel anestezi de kullanılabilir. Ancak, epidural anestezi, çok daha az risk taşıması nedeniyle tercih edilmektedir.

  Doğumdan önce, gerekli olan ilaçların verilebilmesi amacıyla, anneye damar yolu açılır. Epidural anestezi için ise annenin bel bölgesinden, özel bir iğne yardımıyla girilerek, omuriliği çevreleyen zarın dış kısmına ulaşılır. Bu bölgeye yerleştirilen katater ile anneye özel bir anestezik ve ağrı kesici ilaç verilir. Verilen bu ilaç sayesinde, annenin belden aşağısı uyuşturulmuş olur. Bu sayede sezaryen doğum, ağrı veya acı hissedilmeden tamamlanır.

  Sezaryen doğum esnasında, bebeğe ulaşabilmek için annenin karnı, ortalama 10-15 cm uzunluğunda cerrahi bir kesi ile açılır. Karın katlarının geçilmesiyle beraber, karın boşluğundan da geçilerek rahme ulaşılır. Bu aşamada, karna atılan kesiye benzer bir kesi de, rahme atılır. Bu sayede, bebek anne karnından çıkartılabilir ve rahmin içi temizlenir. Kesi yapılan bölgeler, dikiş atılarak kapatılır ve böylece sezaryen doğum süreci tamamlanmış olur.

  Ankara sezaryen doğum ve diğer tüm kadın doğum uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir, Op. Dr. Meral Sönmezer’den randevu alabilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

  Hastadan hastaya değişmekle beraber, sezaryen doğum ortalama 30-40 dakika arasında sürmektedir.  Operasyon tamamlandıktan sonra, hastalar genellikle 24-48 saat arası gözetim altında tutulur.

  Ankara Sezaryen Doğum Fiyatları 2021

  Sezaryen doğum ücretleri klinikten kliniğe değişiklik gösterir. Ankara sezaryen doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


  Open chat
  Whatsapp'tan Bize Yazın